Rodinné a párové poradenství, terapie

Rodinným vztahům a výchově, se věnuji již od roku 2009, kdy jsem dokončila výcvik v rodinné terapii - terapie pevným objetím podle etiky PhDr. Jiřiny Prekopové. Od té doby se nadále v této oblasti vzdělávám a vedu semináře empatické výchovy ,,Růst lásky v rodině". Působím jako rodinný a výchovný poradce, terapeut, pracuji s rodinnými konstelacemi. Nyní procházím akreditovaným výcvikem v rodinné terapie ,,Cestou systemických terapií" více o mně...

v souladu s řádem rodinných vztahů

Rodinné a párové poradenství vychází z řádu rodinných vztahů podle Berta Helingera, zakladatele systemických konstelací. Odkrývá transgenerační přenosy emocí, naučených vzorců chování, křivd a bolestí našich předků. Ty můžeme odhalit, zaléčit a uvolnit se pro současný život, kariéru, pro partnera, pro děti.

 Kotvou bytí v každodenní realitě jsou naše rodové kořeny.

Rodinná a párová terapie

Emoce, potřeby, postoje a očekávání, které prožíváme nyní, které nás trápí a které zasahují do partnerství a harmonie rodinného života mívají kořeny v naší osobní či rodinné minulosti ale také v tom, jak je v současné chvíli nastavena komunikace, rozdělení pozornosti, kam směřujeme a co vše řešíme. 

Cestou za odhalením těchto kořenů se vám uleví již pouhým uvědoměním si souvislostí, potlačených emocí a kontextu příběhu s pálivými tématy tady a teď. Nehledáme viníky. Snažíme se v dialogu porozumět širšímu kontextu vašeho příběhu a tomu, jak je problém s nímž přicházíte do něho vsazen a jak se jím prolíná napříč generacemi, ale také jak ovlivňují dynamiku vztahů v současném soužití vaší rodiny.

  • V rozhovoru nacházíme souvislosti rodinné historie k současným obtížím. Jejichž uvědoměním pak situace řešíte s nadhledem, s jistotou a efektivněji 
  • Hovoříme o tom co Vás přivádí, současná situace tady a teď, o emocích ,´postojích a  komunikaci  v kontextu s širším děním, kterému se snažíme společně porozumě 
  • Barvité povídání nám pomůže situaci co nejvíce vykreslit, porozumět také jejím aktérům
  • Zaměřujeme pozornost na vyladění komunikace tady a teď, aby jste dokázali převést konflikt v opětovný smír aniž by jste vy, či váš partner neodcházeli z konfliktu s pocity vyčerpání, hněvu, úzkosti.
  • Nitky příběhu nás zavedou do rodinné historie, odhalí nám doposud nevnímané souvislosti zejména na úrovni emocí, které nám pomohou porozumět a přijmout a zpracovat danou situaci.
  • Cílem našeho setkání je, aby nezpracované emoce neovlivňovali vaše jednání více, než jim chcete dovolit.

Nejčastěji řešená témata

Slovy neřešitelné konflikty - mezi vámi a partnerem v komunikaci je konflikt, který již nelze pojmout slovy, mluvíte o něm stále dokola, ale nejde vám se  dobrat ke smíru.

Pocit vyčerpání, schází síla na výchovu - hovoříme o výchově, jak na ni, ale stejně, je tu velké ALE, ale to nedám, nemám už sílu, jsem vyčerpaná, ta zlost je silnější, než si přeji...

Pocity odcizení ve vztahu - máte pocit, že partner tu není s vámi, je duševně mimo, stále zamyšlen, nevnímá, je na mobilu,  vy sami máte pocit odpojení. Trápí vás pocity osamocení, nenaplnění ve vztahu.

Narovnání vztahů s rodiči -  Prožíváte konflikty, vztek, nenávist, žárlíte na sourozence. Nevíte, jak se k sobě opět přiblížit. Pocity nepřijetí, nepřijetí své rodinné identity.

Komunikace během rozvodu - jak nastavit řád rodinných vztahů po rozvodu, jak komunikovat s druhým rodičem tak, aby byl rozvod pro děti co nejméně traumatický.

Komunikace s partnerem- často si ani neuvědomíme, jak málo spolu mluvíme a jaké všechny okolnosti, emoce, očekávání naši partnerskou komunikaci ovlivňují. Pojďte vědomě pěstovat vzájemný vztah empatickou komunikací.

Jak mluvit s rodiči partnera - tchán a tchýně zasahují do výchovy a vašeho rodinného života více, než-li je vám příjemné a nevíte, jak s nimi mluvit, jak se vymezit. 

Manželské konflikty - Nedokážete se shodnout na výchově dětí. Pociťujete ve vztahu odcizení, osamocení, máte pocit, že nejste jeden pro druhého. Hádáte se pro nic za nic. Cítíte na partnera vztek a nevíte ani proč.

Rozvod ano a nebo ne? odcizení, ztráta společných zájmů, neustálé dohady a přesto stále váháte, zda se rozvést, pojďte dát manželství poslední šanci.

Komunikace s dětmi během rozvodu - Rozvádíte se a nevíte, jak s dětmi o rozvodu hovořit. Neumíte si poradit s reakcí dětí na rozvod.  Nejde vám mluvit o druhém rodiči přijmout jeho podíl na výchově?  Pomohu vám zpracovat emoce a domluvit se.

Opakované tragické osudy v rodinné historii - opakují se ve vašem rodu určité události, tragické osudy lidí ve vícero generacích? Rozvody, sebevraždy, úmrtí, nemoci či opuštění? 

Duševní onemocnění, psychohygieny, odborné psychosociální poradenství - jako psychiatrická sestra Vám mohu poskytnout poradenství při duševní nemoci, její terapie, v komunikaci - deprese, úzkosti, psychózy... 

 

Součástí poradenství a terapie mohou být dle přání klienta 

individuální konstelace pomocí kamenů a nebo na lístečkách, popřípadě vám doporučím terapeuta, který konstelace dělá se skupinou klientů. Během individuální konstelace dochází k narovnání vztahů v rodinném systému a na závěr lze využít možnosti přímé konfrontace klienta s jeho rodiči, dětmi přímo v konstelaci. 

Když se řekne terapie pevným objetím, možná se zděsíte. Ale není důvod. Pokud si procesy usmíření odmyslíte, je tento terapeutický směr uceleným návodem, jak pěstovat rodinné vztahy s láskou a s porozuměním, jak spolu komunikovat na úrovni emocí a potřeb, abychom právě k pevnému objetí nemuseli přistoupit. A v tomto směru terapii vedu. Proces usmíření s rodiči, s partnerem bez pevné schránky vytvořené obejmutím druhým člověkem. Pouhá vizualizace za podpory a přítomnosti terapeuta. Lze užít také metodu emoční konfrontace v malé konstelaci, v modelovém rozhovoru dvou přítomných partnerů.

Ve společném dialogu je s terapeutem odkrýváte pomocí užitečných zvídavých otázek. Svými odpověďmi na ně si v podstatě naleznete řešení sami. Terapeut vám jej nepodsouvá, neinterpretuje vaše odpovědi a nestaví se do role experta na váš život. Ale vnímá, co se nyní mezi vámi děje, respektuje o čem chcete hovořit a snaží se všemu porozumět s vámi, pochopit, co se děje, kam směřujete. Nemusíte chodit do minulost, bolestivých traumat. Negativní emoce se v systemické terapii dokáží rozumovým zpracováním situace, změnou jejího vnímání, zvědoměním souvislostí a vykonstruováním nového pojetí příběhu rozpustit.

Vhodně položená otázka vám otevře v mysli obzory, které by bez ní zůstaly neobjeveny. Terapeut vás vede doposud nepoznanými zákoutími vaší duševní krajiny.

 

Co o poradenství napsali klienti

Dobrý den, chci ještě jednou poděkovat za skvěle strávený večer v Letovské Knihovně, obohatilo mě to o poznatky, které jsem již dnes ráno mohla využít ve výchově 3,5 letého syna Toníčka. Dva ,,Krokouše proti sobě" jsem nahradila sezením Toníka v mém klíně s objetím a hrozící konflikt byl zažehnán, tak ze super. Děkuji...

DančaLety u Dobřichovic, seminář empatické výchovy

Styl přednesu se mi moc líbil, vtáhl člověka do konkrétních situací doma. Obsah setkání se mi líbil v tom, že nikdo nebyl do ničeho tlačen a buď řekl, co měl na srdci a nebo ne. Pohodová přednáška, žádný stres, úsměv na tvářích.

PetraObdobí vzdoru Lety u Dobříchovic

Uvědomila jsem si na přednášce své potlačené emoce z dětství. A to, že děti nezlobí naschvál. Přednáška mi dala pocit klidu.

AničkaObdobí vzdoru Lety u Dobřichovic

Paní Neubauerovou jsem navštívila před 2 lety v době, kdy jsem potřebovala vyřešit rodinné záležitosti s bývalým manželem - ohledně naší vzájemné komunikace po rozvodu tak, aby děti byly pokud možno v co nejmenším stresu atd. Paní Neubauerová mi VELICE pomohla a díky ní komunikujeme dodnes bez problémů a děti jsou spokojené. Nebojím se říct, že se stal "zázrak". Paní Neubauerová mi otevřela oči a jejich milých a účinných rad se držím dodnes.

Katka - výchovné poradenství

Díky paní Neubauerové jsem získala potřebnou jistotu v uvázání i maličkého miminka tak, abych si byla jistá, že mu nic nechybí. Naučila mě, co kde si hlídat, aby byl šátek uvázaný správně. Jako samouk bych určitě tyto chybičky nebyla schopna poznat. Zatím mám natrénovaný hlavně jeden nejdůležitější úvaz, ráda bych se proto s paní Katkou ještě sešla a rozšířila si repertoár úvazů. Tedy nescházelo nic, služeb ráda využiji znovu. Setkání bylo velice fajn, paní Katka je velice příjemná ženská. Všechny informace dokázala podat naprosto srozumitelně, vše jsme zároveň ihned natrénovaly

JanaKurz šátkování

Narodilo se nám miminko a ocitáme se v nesnázích, cítíte se nejistě, plni strachu a úzkosti, pochybuji o správnosti poloh kojení a technice kojení, mám spoustu otázek týkající se miminka a kojení a mám pocit, že nejsem naladěná na stejné vlně. Obrátila jsem se na Katku. Je to odbornice s velkým "O" a hlavně vyslechne, poradí, pomůže, ukáže, zapojí tatínka a to vždy s milým úsměvem, klidem, jistotou, trpělivostí a hlavně srdcem a empatií. Je vidět, že chce pomoct a opravdu pomůže a nikdy neodmítne a práce je jejím hobby. Nás rozkojila, opravila techniku kojení a natrénovala ji s námi. Pohotově a rychle přijela a pomohla z nesnází. Děkuji Pavlína Tomečková

Tomečková PavlínaLaktační poradenství

 

 Chci se zeptat, objednat na konzultaci

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu.

 

 Blog rodinného a párového poradenství, terapie

Genealogie -jak se dopátrat rodinných kořenů

Co je genealogie Genealogie je pomocná věda dějepisná, která líčí posloupnost generací a vývoj příbuzenství jednotlivých rodin. Genealogie…

Celý článek

Smrt a pohřeb

Oslabení tradic v postmoderní společnosti Terapie pevným objetím je terapií, která vychází z rodinných tradic a rituálů, konkrétně…

Celý článek

Terapie pevným objetím

Terapie pevným objetím TPO podle etiky PhDr. Jiřiny Prekopové je jednou z forem zpracování emocí, které nelze…

Celý článek