ŠaNaMi šátky z česané bavlny

Šátky ze 100% bavlny

Odnosíte v něm miminko od narození do tří let. Šátek je vertikálně a podélně pevný, což zajišťuje bezpečnou oporu páteře při pevném dotažení vertikálu. A na druhou stranu diagonálně mírně pruží, právě proto aby při dotahování rovnoměrně obepínal tělíčko miminka.

Tím že je šátek tmavších pastelových barev a není světlý, tak je nenáročný na údržbu. Jednobarevné šátky pak mají barevně odlišné okraje po své šíři, což pomáhá hlavně v začátcích.

  • Šátky mají také cedulkou označen střed šátku
  • Okraje šátku jsou barevně odlišené
  • Konce šátku jsou zkosené, tady pozor, délka šátku se měří od konce ke konci šátku a skosení se do ní počítá.
  • Šátek je obšit pružným lemem, aby v úvazu okraje neodstávali a nevytahovaly se

                   

Aquamarín                                                                                    Pomněnka

Tento šátek vytváří malý objem látky v ruce při vázání, protože má celkem nízkou gramáž, tak nízkou, že je prodyšný, lehký a není teplý a současně se nepronáší. Čili při větší hmotnosti miminka se nezařezává do ramen. Dobře se tedy s šátkem při vázání manipuluje. Šátek zaručuje vysoký komfort nošení pro novorozence ale i pro větší děti. Šátek zaručuje vysoký komfort nošení pro novorozence ale i pro větší děti. Neprověšuje se, tak tak že s ním odnosíte po celé nosící období

Na dotek je šátek příjemně chladivý, hebký a hladký. Je poddajný a vlastnosti zanošeného šátku má již od prvního navázání. Nehřeje, spíše na dotek chladí. Příjemně klouže po těle jako miminka, tak rodiče. Dobře se s ním dotahuje, tak že je vhodný pro maminky, které nemají po porodu příliš sil. Ale na druhou stranu neodpouští nedůslednost při dotahování vertikálu.  A přesto, že je hladký a jemný, po utažení a uvázání se uzel nepovoluje a není ani příliš velký vzhledem k nízké gramáži a stylu tkaní látky. Při polohování a utahování  vyžaduje jemnější práci, což je za tu poddajnost a vzdušnost. Bavlna je sama o sobě vzdušná a savá.


                Orchidei                                                                        Jeans

Šátek zaručuje vysoký komfort nošení pro novorozence ale i pro větší děti. Tak že s ním odnosíte po celé nosící období.

Výroba a materiál

Složitá technologie výroby ve spojení se sílou tkaniny dává šátku vynikající vlastnosti, aby byl příjemný na dotek jak pro maminku, tak pro miminko. Pěkně klouže po kůžičce, není drsný.

Způsob tkaní

Šátek je tkán kombinací vazby lomeného kepru, zdvojené osnovní nitě a zdvojeného útku, což právě ve spojení se sílou tkaniny dává šátku zmíněné vynikající vlastnosti pro nošení dětí od narození do batolecího období. Tak to trocha z textilní teorie, kterou do popisů šátku ŠaNaMi vkládá pán Adamec, který šátky vyvíjí.

               Jaro                                                                                Pastelka

Ale co znamená česaná příze?

Česaná příze je vyrobena z materiálu, ze kterého byla odstraněna určitá část krátkých vláken, které při zpracování příze, nitky nešla smotat do hladkého vlákna, odstávají, jako krátké vlasy z copu vlasů,  a tak byla z jeho povrchu odstraněna. Krátká vlákna by omezovala pevnost, snižovala hladkost látky a také by více hřála. A tak se česaná bavlna vylepšením stala pevnější a odolnější. Získala lesk, stala se na dotek jemnou, hebkou a na pohled lesklou. Vhledem k nižší schopnosti hřát, gramáži a typu tkaní je šátek vhodný na léto. Je vzdušný, lehký a v prvním kontaktu s pokožkou příjemně chladí. Česaná bavlna je dobrá volba právě na léto vedle šátku s příměsí bambusu, jako je u ŠaNaMi Oříšek.

Údržba

  • šátek se pere na 40 stupňů
  • žehlit na 2, nejlépe vlhký
  • po vyprávní se srazí na 3-7%

Doma mám již 6 let šátek Pastelku. Pomáhá mi při kurzech šátkování, kdy na něm učím maminky, jak navázat miminko do šátku a také ho půjčuji. Tak že se musí dost často prát. Na fotografii níže se můžete podívat, jaký je rozdíl v barevnosti mezi nepoužitým šátkem a léta praným a používaným. Nejprve sušeným venku, i na sluníčku a po čase také sušený v sušičce.

Mé zkušenosti s šátkem ŠaNaMi

Během kurzů šátkování mám zkušenosti, že maminky se  100% česanou bavlnou navázaly miminka celkem snadno, dobře se jim šátek dotahoval. Pěkně se s ním manipuluje, protože je to málo látky do ruky a lépe jej manuálně zvládáme. Prostě nepřekáží.

Během letité praxe lektorky kurzů šátkování jsem zjistila, že některé šátky prostě nejsou pro některé maminky. Záleží na technice vázání, na miminku. A je pravda, že pokud se miminko v šátku klátí, maminka je nejistá v dotahování, je lepší zvolit šátek, který dává primárně pocit pevnosti jako je například šátek s příměsí lnu Bílá a Hnědá káva a nebo nové žakárové šátky. Stáhnete a miminko utáhnete do pevné kapsulky méně poddajného šátku.

Komentáře