Psychoterapeutické poradenství
,,Život má ten smysl, který mu dáme."
Robert Fulghum
Mgr. Kateřina Neubauerová DiS. sociální pedagožka, psychoterapeutka, rodinná a výchovná poradkyně, více...
Narativní psychoterapie je jemná podporující terapeutická metoda, která dokáže posílit a současně bezpečně prozkoumat a oslabit problémy, které klienta do terapie přivádí. Zároveň je však velmi efektivní. Převyprávěním životního příběhu, konkrétních situací můžete dát svým zážitkům, svému vnímání nový smysl. Posvítíme si na problém v duchu poznej svého nepřítele. Patřičnou pozornost pověnujeme také odkrývání střípků zdrojů, hodnot, dovedností a pozitivních zkušeností, které budeme dále rozšiřovat, aby dostaly ve vašem vědomí více místa. V partnerském rozhovoru, při hře a při vyprávění příběhů je budeme dále rozšiřovat a budeme sledovat, jak se bliští v každodennosti života. Základem přístupu je zvídavost, důvěra a respekt i šikovné narativní otázky, které přimějí člověka k tomu, aby se na situaci, chování, zážitky či přesvědčdní podíval z jiného úhlu a aby si prohlédl pověstného slona také z druhé strany. Tak ku příkladu vezměte si, kolik detailů při prožívání jednotlivých sitaucí unikne naší pozornosti. A k nim se my snažíme dostat a vnímat jejich význam a to, jak se vám zrcadlí ve vztazích, v prožívání, v životní spokojenosti a v pozitivních příbězích života. Všimly jste si, jak se nás může snažit mysl přesvědčit o své pravdě a přitom nás dostává do paradoxů protikladných přesvědčení, pohledů a očekávání, která se v dialogu objeví a když se objeví, my si vyjsníme, jak to tedy mysl myslí a v kontextu čeho, čemu, koho?
Pracuji s dětmi, dospívajícími a s dospělými klienty
Základem poradenského a terapeutického přístupu je partnerský vztah klient - terapeut, jehož součástí je nedirektivní, respektující a lidský přístup, víra v kompetence a vnitřní zdroje klienta. Vztah pln důvěry a bezpečí je pak to, co podporuje duševní pohodu a zdraví.
V případě, že chcete objednat na terapii menší děti (mladší školní věk), je třeba počítat s tím, že se naše spoluprace bude prokládat rodinným a výchovným poradenstvím. Rodinné prostředí je jedno z nejdůležitějších prostředí pro vývoj člověka a jeho charakter mají v rukách hlavně dospělí a proto jsou rodiče důležití parťáci během podpory dětí. Na první setkání přijdou rodiče bez dětí a společně se domluvíme na postupu vzhledem k problému, se kterým přicházíte, která forma spolupráce bude nejlepší (poradenství, rodinná terapie, individální práce s dítětem). V případě teenegerů je tento postup na individuálním zvážení dle potřeb a pocitu bezpečí i soukromí potomka.
S čím vám mohu pomoci
- Pocit ztráty smyslu života
- Procházíte náročnou životní situací
- Pocity osamocení, únavy, přetížení a vyčerpání
- Deprese, úzkosti, pocity derealizace, depersonalizace
- Agrese, neklid, úzkosti u dětí
- Náročné životní situace dětí a dospívajících
- Negativní myšlenky, sebepoškozování
- Potíže ve vztazích, konflikty, častá nedorozumění
- Pocity osamocení, nepřijetí, ztráty sebevědomí
- Stojíte před nutností se rozhodnout a nevíte...
- Chcete něco udělat, ale nějak to nejde, cítíte "blok"
- Pschosociální poradenství v případě nemoci v rodině
- Podpora osobního růstu dětí a dospívajících
- Psychoedukace diplomované sestry pro psychiatrii
Nelze li nalézt slova, pomůžeme si kartičkami DIXIT či kartičkami emocí pro dospělé, pro děti.
Rodinný systém, hodnoty, emoce a vzájemné vztahy lze znázornit mnoha způsoby dle toho, zda pracujeme s dětmi či s dospělými a přitom se můžeme pozastavit nad příběhy rodiny a nad hodnotami a dovednostmi jejich aktérů, z nichž může čerpat zdroje pro řešení současných obtíží.
Základěm práce s dětmi je zážitek, hra a během ní můžeme poznávat taje vůle, emocí a rozumu. K tomu máme dva plyšové pomocníky, krokodýli, kteří se stále škádlí a ne vždy své šarvátky zvládnou jako my lidé - vůlí zůstat spolu.
Reference klientů, kteří služby využili