Během tvoření rozvíjíte fantazii, jemnou motoriku dětí a dáváte jim možnost pocítit pocit svobody v tvořivém procesu.
garáž slouží do dnes, jednou prošla kompletní opravou, ale…
Nyní, když je k tvořeníčku vše připravené, se může malý výtvarník pustit do díla.
Dle věku a šikovnosti dítěte nabízí tato výtvarná technika mnoho možností. Od vlastního papírového přáníčka, až k vymodelovaným figurkám, lze takto vyrobit mnoho věcí. Vyrobená hmota je po zaschnutí, které nebude na letním slunci žádný problém, celkem tvrdá. A pokud ji chcete více stmelit, lze přidat do vody trochu škrobu.
Když byly Andulce dva roky, dala jsem jí na tvoření papírovou kaši. Dostala lžičku, pět mističek, a v každé z nich papírovou kaši jiné barvy. Umíte si představit to nadšení. Na omak příjemná hmota, která se nelepí, je mokrá a jemná. Ihned popadla lžíci a papírovou hmotu nanášela na připravenou podložku umístěnou na odkapávači u dřezu. Jednotlivé barvy doslova plácala jednu přes druhou. Musela jsem se zdržet poznámek, abych jí její pokusy nekazila lamentováním, že ta barva, kterou nyní zakryla další barvou nebude vidět a je tedy zbytečné ji tam dávat -pohled dospěláka.
Anička s chutí a s nadšením poznávala co vše papírová kaše dokáže. Až s ní bude tvořit po několikáté přijde na vše, co jí barevná papírová kaše může poskytnout. Nicméně z její hromádky barev vzešlo velmi pěkné dílko už teď. Dovršila jej tehdy, když vzala jeden z již prázdných hrnečků od papírové kaše a jeho hrdlem začala tlačit na kopeček papírové hmoty. Vznikly tak kruhy, které z pouhé hromádky dvou barev udělaly pěkný výtvor. Ten jsem ji však ihned vzala a dala jej do sušičky, aby jeho povedenou podobu nechtěla dále upravovat. U této činnosti udržela pozornost zhruba hodinu. (ve fotogalerii obrázek ANNA)
Druhá možnost použití techniky práce s papírovou kaší také zaujala dcerku natolik, že si s ní vyhrála celkem dlouho. Tentokrát dostala pouze bílou papírovou kaši a k tomu ve vícero kelímcích vždy malé množství obarvené vody vodovými barvami a nebo temperovými barvami. Placku papírové kaše měla položenou na síťce, aby se dala dobře přemístit do sušičky či elektrické trouby. Pod síťkou měla hadr a to vše opět na odkapávači u dřezu, aby voda nestékala na zem. Nejprve lila obarvenou vodu tak, jak jsem jí ukázala pomocí různých stříkaček, lahviček s kapátkem a vším co doma najdete a můžete použít jako nanášedlo barvy. Nakonec však přeci jen začala s experimenty. Barevné vody slívala v kalíšcích a ne až na kaši jednu po druhé. Rady o tom, která barva vznikne, když smícháte dvě různé neposlouchala. Byl to její experiment, její hra a radost, tak jsem ji nakonec nechala a výsledný efekt jsem ovlivňovala pouze tím, že jsem jí podávala konkrétní barvou, jak jsem uznala za vhodné. Avšak netrvalo dlouho a sama si diktovala, jakou by ráda barvu. Výsledný kus barevného tvrdého papíru jsem zpracovala jako klasický barevný papír. (obrázek KOČIČKA)
Vytváří zajímavé efekty vzniknou zvláště pokud necháte dílko posypané čajem uschnout v troubě.
Výroba papírové hmoty s již barevného papíru má výhodu že se barvy nemíchají a tmavší nešpiní světlejší. Můžete v pohodě vysušovat houbičkou.
POZOR
Papírová hmota obarvená temperovými barvami, bývá výraznější, jak při barvení vodovými barvičkami, avšak nejpěknější bývá ruční papír mixovaný již z barevného papíru