Sádrový odlitek listu

Tvoření vhodné od jara do včasného podzimu, než-li listy ztratí svou pevnost, tím, že jsou dlouho na zemi. Pak by se lepily na sádru bylo by těžké je z ní odloupnout.

Jak mě napadlo odlívat listy?

Od té doby, co jsem odlévala obrázky z adventního kalendáře, jsme techniku práce se sádrou propracovávala a pomalu zjišťovala, jaké možnosti skýtá.

Loni na podzim během tvořivého experimentování mne napadlo, na základě inspirace v ČT1 se pustit do výroby sádrového odlitku listu. V pořadu Šikulové odlévali listy z čokolády. Nebyl důvod váhat, podzim a všude na zemi nepřeberné množství rozličných listů. Na procházce jsme si nasbíraly ty nejhezčí. Odlévaly jsme ihned. Aby nám listy nezvadly a neseschly. Kdyby se tak stalo, nemohly bychom je od odlitku oddělit. Sem tam list nejde od sádry oddělit.

Práce se sádrou a listy mne na čas pohltila a musím říci, že jsem se celou zimu těšila na jaro, až budou nové listy. Těšení to bylo příjemné, protože v současném globálním světě máte již zřídka kdy možnost, se těšit na produkty určitého ročního období, tato výsada života spjatá s koloběhem přírody již není tradičním znakem života moderního člověka.

 

Jak se pro techniku nadchnout?

Na procházce můžeme hledat listy, které by se nám líbily. Musím dodat, že pokud Vás tato technika pohltí, jako mne, sledujete stromy a jejich listy všude, kde se objeví. Byť letmým pohledem. Výsledkem je, že se člověk opět naučí vnímat detaily kolem sebe. Okolí a hlavně přírodu, která svou pestrostí dokáže vždy okouzlit.

         

Pomůcky:

  •  Lžička
  • Miska
  • Podložka
  • Sádra s vodou
  • Listy – listy s výrazným žilkováním pokud budeme výsledný výrobek zdobit barvami. Pokud ho budeme chtít polepit ubrouskovou metodou, je lepší hladší povrch s nevýrazným žilkováním

Postup odlévání:

1. Nejprve si namícháme sádru takové konzistence, aby nebyla moc řídká ani příliš hustá. Měla by přilnout k listu, ale nesmí na něm stagnovat, jak by byla hustá.

 

2. Lžičkou ji nanášíme s citem. Pokud je optimální konzistence, tak nám neztéká, ale drží se u okraje listu, čímž vytváří pěkné autentické zakončení odlitku.  Ne příliš hustá sádra zajistí, že rub výrobku bude hladký a ne hrbolatý, tím, jak hustá sádra schne rychleji a vytvrdne tam, kam ji zrovna naneseme, vytváří nerovný humpolácký povrch.

3. Nanášíme – li nízkou vrstvu sádry, pevný list se nám neprohne a zanechá si svůj zvlněný tvar. Pokud se nám toto nedaří, můžeme list podložit, aby byl prohnutý a vypadal na magnetku pěkně. Podkládáme však ihned, než -li sádra zaschne.

4. Odlitky nehýbeme, dokavaď nezaschnou. Můžeme je očistit, pokud sádra z listu ztéká na podložku. Někdy stačí list popotáhnout a nadzvednout. Nebojte se experimentovat. Avšak když je list od sádry z obou stran, stěží ho od odlitku odstraníte.

5. Necháme zaschnout, list odloupneme cca za půl hodiny, kdy máme pocit, že je sádra zatvrdlá.

Pomůcky na barvení a doplňky:

  • barvy vodové, akrylátové a nebo temperové
  • čistý štětec
  • lepidlo Herkules, na ubrouskovou techniku lepidlo
  • magnetky (kulaté, placaté z jogurtu Kostíci), kolíček či obojí
  • na dozdobení – dřevěná malá beruška, korálky, třpytky, kvítka (ze sádry,sušená, z korálků)….
  • Jakékoliv kovové víčko
  • Můžeme ale nemusíme používat bezbarvý lak

Barvení listů

1. Barvíme – li vodovými barvami, je výhodou, že se zanášením málo zředěné barvy nezamaže se struktura žilkování, jako u barev akrylátových a nebo temperových.

2. Na zdůraznění žilkování listu použijte tmavší barvu, než – li je podkladová. Ale s minimálním namáčením štětce do vody. Spíše nanášíte suchou barvu a zlehka přetíráte žilokování ,,proti srsti“ ne po linii žilek, ale proti níRaději se snažme konečky štětinek štětce pouze našpinit nezředěnou temperovou barvou a minimálně naředěnou vodovou barvou a nejprve máznout na papír a po té na list.

Pro děti je barvení podzimního listí vodovými barvami ideální. Barvy podzimu jsou pestré, tak že se mohou malý výtvarníci kreativně vyřádit.

3. Nabarvené listy ,,lakujeme“ lepidlem Herkules. Musíme však nanášet velmi tenkou vrstvu, aby nám po zaschnutí nezůstaly bílé skvrny od lepidla. Můžeme použít také bezbarvý lak, pak není výsledné dílko ohroženo vlhkostí a vodou, protože ta lepidlo Herkules může narušit.

4. Nalakovaný, ještě mokrý, list posypeme třpytkami. Můžeme nanášet opravdu špetku zelených nebo stříbrných třpytek, čímž list získá svěží vzhled, což se hodí zejména u jarních a letních listů.

 

5. Zdobení nabarvených listů

  • Zde využijeme opět sádru. A to v podobě sádrových odlitků adventního kalendáře. V něm najdeme malé formy pro odlitek kvítka, menší a větší. Pokud zvolíme sádrový odlitek na ozdobení listu, barvíme ho stejně jako list.

  • Na list můžeme nalepit také dřevěné berušky z obchodu, malé ulitky a nebo průhledný korálek. S dcerkou se nám vyplatilo, že jsme si schovaly malý sáček kuliček pro pohlcování vlhkosti, který se dává do krabice k novým botám. Chtěla jsem ho vyhodit, ale dcera, zvyklá, že se ze všeho dá něco vyrobit, byla proti. Tak jsem ho uložila mezi ostatní materiál na tvoření, pro případ že se bude někdy hodit. A je to tu! Tato malá slaná kulička nalepená na nabarveném sádrovém odlitku listu vypadá jako kapka rosy.

6. Využití sádrových odlitků:

  • můžeme je podlepit magnetem. Dáme však pozor na to, aby byl magnetek dostatečně velký, aby list unesl a nesklouzával po lednici. Cílem tvoření odlévání listu ze sádry není placatý list, ale list, který věrně odráží skutečnost. List, který se vlní a vypadá, jako by se právě pomaloučku snášel podél lednice k zemi.

  • snažíme se, aby magnetek přilnul k listu. Použijeme lepidlo Herkules. Při manipulaci s odlitkem nesmíme použít sílu. Je velice křehký. Pokud zvolíme tak vysoký magnetek, aby se list nedotýkal lednice a zároveň magnetek obvodem tak malý, aby nebyl z žádné strany vidět, zajistíme si tak zmíněný efekt. Svou roli na konec sehraje hra světla a stínu.

 

Odlitky ze sádry obecně jsou velmi pěkným a lehce zhotovitelným dárečkem. Vzhledem k jejich křehkosti je dobré, abychom je darovali v něčem, co je ochrání. K tomuto účelu mně výborně posloužila kovová barevná víčka od marmelády a nebo bílá kovová víčka od jiných produktů ke konzumaci. Například jsme je užili jako ,,poděkovánky“ při rodinné oslavě narozenin dcery. Každý host dostal svůj list na magnetek. Listy se vyrobí velice snadno a celkem rychle, při jejich zdobení a barvení se fantazii meze nekladou. A líbí se.

Komentáře