Deqube – jednobarevné ubrousky

Barvení ubrouskovou metodou

Barevné ubrousky skýtají mnoho možností, jak s nimi pracovat. Již je to řadu let, co se ubrousková metoda, deqube, stala hitem mezi lidmi, kteří rádi tvoří. Na výběr byla celá řada nádherných ubrousků, s obrázky jak na obraze a mohli jste si je nalepit pomocí různě upravených lepidel na látku, sklo, kov, dřevo, prostě, kam si usmyslíte.

Když jsem se k deqube vrátila po letech, zjišťuji, že už takový výběr není. Je těžké najít v obchodě ubrousek s pěkným obrazem, který by odpovídal mému konkrétnímu záměru. Ale… Ale v té nouzi jsem si všimla, že ubrousky, které jsou bez obrázku, mají krásné barvy. Jen barvy. Pestré, zářivé, krásné barvy, které vám udělají radost, že jsou. Tak jsem si jich nakoupila více najednou a inspirace byla na světě.

Vybarvit dílko ubrousky? 
  • Rozdělíme vrstvy ubrousku od sebe, většinou jsou dvě a nebo tři
  • Natrháme barevné ubrousky na malé kousíčky. Čím jsou menší, tím je práce titěrnější, ale ubrousky jsou při nalepování poddajnější a výsledek je pěknější.
  • Větší, ne velké, kousky jsou také fajn, jako podklad, první vrstva, detaily pak stejně musíte doladit malými kousíčky na míru.
  • Ubrousky můžete také nastříhat, získáte jiný výsledný efekt hlavně když je používáme na barvení a nebo z nich děláme ubrousková vlákna na zdobení.
Krabička a tužka, v továrně je vyrobená pouze její náplň, jinak komplet papír

Prvním nápadem na využití barevného ubrousku bylo vybarvení dílka. Prosté vybarvení. Protože pracuji hodně s krabicovým papírem, který je sice sám o sobě pevný. Ale když ho natřete temperami a nebo vodovými barvami, zkroutí se.

Polepíme li ho ubrouskovou metodou, tak se nám povede ne jen to, že se nezkroutí, ale ve výsledku se dílko také lepidlem zpevní. Na obrázku jsou stojánky na mobilní telefon z papírového kartónu doplněné špejlemi.

Papírový kartón, špejle, lepidlo a ubrousky. Máte-li po ruce, můžete si s dětmi vyrobit praktický stojánek na mobilní telefon. Postup tvoření zde.

  • Jak vidíte na obrázku níže. Barva výsledného dílka tvoří svými odstíny strukturu. Není jednolitá, ale má různé odstíny podle toho, kolik útržků ubrousku je na sobě nalepených.
  • Trhané kousky ubrousků na sebe nenásilně navazují, vytvářejí pozvolna přecházející struktury, což může vyniknout zejména na skleničce, v níž zapálíte svíčku, která prosvítí některé plochy více, jiné méně, podle toho, kolik jste nalepili vrstviček ubrousků.
  • Lze použít také více různých barev ubrousků a propracovat barevné prolínání různobarevných útržků ubrousků. Vytvoříte barevnou mozaiku, která lahodí náročnějšímu oku více, než-li jednobarevný výsledný efekt, i když mírně žíhaný různými odstíny.

Reliéf – vystouplý obrázek

Pomocí ubrouskové techniky však nemusíme tvořit pouze hladké povrchy, můžeme je zkrášlit obrazci, různě vysoko vystouplým reliéfem, podle toho, kolika vrstvami papíru jej navršíme. Posuďte sami, jak takový reliéf vypadá a zda je obtížné jej vytvořit.

Zdobení motanými ubrouskovými vlákny

Prosté lepení a hraní si s barvami je fajn, ale pojďme se posunout o trochu dál. Zde jsem použila zdobení krabičky od zápalek, protože jsou maličkaté a tato technika je na jejich zkrášlení jak ušitá. Krabičky polepené, nabarvené, jednobarevnými ubrousky a zdobené ubrousky smotanými do tenkých ubrouskových vlákének. Je to hodně titěrná práce, musím přiznat, ale výsledek je pěkný, a potěší. 

Jak na to? 

  • Ubrousky rozložíme na vrstvičky. Většinou jsou ve třech vrstvách. 
  • Natrháme si a nebo nastřiháme dlouhé tenké proužky ubrousků tak silné, aby se při zamotávání nepřetrhly. Zhruba půl centimetru, dle šikovnosti o něco méně.
  • Potřeme je opatrně lepidlem po celé délce. Jsou to křehké ubrousky. A motáme. Tak jako přadlena přede vlákno.
  • Bez lepidla by se nám proužek po uvolnění okamžitě rozmotal. Trhaný a stříhaný proužek vytvoří trochu jiný vzhled vlákna.

Modelování z barevných ubrousků

Posledním nápadem, je modelování hlaviček na tužku z barevných ubrousků. Jednoduše si z ubrousků vytvoříte kuličku a pak ji polepujete malými útržky, proužky ubrousku, do chvíle, kdy má žádaný tvar. Doladíte detaily právě vlákénky z papírových proužků,nahromaděním malé kupičky natrhaných ubrousků a pak lze použít očička z výtvarných potřeb, různé blyštivé doplňky a máte na světě veselé hlavičky na tužce. Lehoučké, náplň se dá vyměnit, tak že nic na jedno použití. Výsledné dílko je dobré nalakovat voděvzdorným lakem, aby déle vydrželo.

V dílničce je podrobný návod na 

Komentáře