Háčkovaný sáček na drobnosti

Háčkování skýtá mnoho možností, co vše pěkného vyrobit a celkem snadno. Zní to jako jedna z reklam. Avšak toto je reklamní slogánek na to, jak trávit volný čas a vytvářet hodnoty. Háčkování není bohužel pro děti nejzábavnější tvořivou prací,ale myslím si že háčkované věci je mohou otěšit. Jednou z takových praktických háčkovaných věciček je sáček na drobnosti. Začala jsem opravdu malinkatým sáčkem na titěrnosti, který může Andulka nosit na krku a ,,končím“ tímto velkým sáčkem, který měl být původně můj, ale opět si jej přivlastnila dcerka. Prostě se jí líbil. A pro mou potřebu byl trochu velký, tak si nyní háčkuji menší na své malé talismany.

Pomůcky a materiál:

Co budeme k tvoření potřebovat? Háček, dva menší dřevěné korálky, dva maličkaté průhledné korálky (není nutné ale ,,doplňují clek“ a činí ho krásnějším) dvě klubíčka bavlnek barev dle vlastního výběru a samozřejmně pana Háčka. Bez něho by to ani nešlo

Postup:

1. Začínáme háčkovat řetízek, tři oka a hned je spojíme, pak háčkujeme stále dokola ,,háčkovaného šneka“,tak aby zůstal rovný jako placička. Tak že zprvu každé oko zdvojujeme a nebo jej zmnožíme vícekrát, dle potřeby. Je vidět jestli se výrobek začíná prohýbat a nebo se příliš vlní. Vždy reagujeme přidáním a nebo naopak ubíráním ok.

2. Máme – li pocit, že je základna pro sáček dostatečně velká, můžeme zdvojit v jedné řadě všechny oka, čímž zvětšíme obvod sáčku a postupně ho zmenšujeme ubíráním ok. Sáček tak získá kulovitý tvar.

Ale pozor, zdvojením ok se Vám následně dno sáčku nečekaně zvětší. Stěny obvodu pláště sáčku se začnou zvedat až po mnoha řadách, tak že jim pomůžete, když naopak sem tam oko uberete.

3. Vytváří se tak sloupec, plášť sáčku. Po pár řadách 10ti až 20ceti, jak velí vkus, vyměníme barvu bavlnky a háčkujeme dál. Navážeme novou barvu na předešlou a snažíme se, aby uzlíček spočinul na rubu sáčku.

4. Po několika řadách, podle toho, jak je sáček velký, opět převážeme bavlnku a háčkujeme stejnou barvou, kterou jsme začínali.

5. Jak vytvořit otvory pro navléknutí provázku ke stažení sáčku? Vytvoříme je tak, že střídáme: řetízek 3 oka a 4. oko naháčkujeme  na předešlou řadu. Zase uděláme řetízek tří ok a čtvrté naháčkujme na předešlou řadu. Další řadu háčkujeme dále klasicky.

6. V poslední řadě zdvojíme všechny oka, tak že nám vznikne okrasné zakončení sáčku. Záleží jenom na vašem přání,kolik řad nad stažením uděláte.

7. Nyní obháčkujeme kuličku, větší korálek, bavlnkou barvy dna a vrchu sáčku. Začínáme stejným způsobem jako u dna sáčku tak, že uháčkujeme tři oka, spojíme je a po té háčkujeme dokola s tím, že nám nevzniká placička, ale mírně se vyklenující kalíšek obepínající korálek. Během háčkování korálek stále přikládáme a kontrolujeme. Zprvu oka zdvojujeme i ztrojujeme a více. Když jsme na vrcholu korálku, tak naopak oka radikálně ubíráme. Cit Vás povede. První kulička se nemusí povést, ale to nevadí, protože její obháčkování nezabere tolik času a získáte cvik a zkušenost

8. Korálek je obháčkován a vy pokračujete prostým řetízkem tak dlouhým, aby se dal sáček naplno rozevřít. Až docílíte této délky, odhadnete, jak dlouhou bavlnku ještě budete potřebovat na obháčkování druhé kuličky, odstřihnete, navléknete na uháčkovaný řetízek jeden průhledný korálek, který dodá sáčku jiskru, navléknete provázek na sáček. Hlavně nezakončujte řetízek. Dá se pomalu navléknout, aniž by jste ho vypárali. Když je navléknutý, překontorlujte, jak sedí z hlediska délky k obvodu sáčku a navlékněte druhý průhledný malá korálek.

9. Nyní obháčkujte druhou kuličku, větší korálek a zakončete tak, aby se nerozpáral a konec bavlky nebyl vidět. Pomocí háčku ji můžete opatrně provléknout pod uháčkovaný pláštík korálku.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Komentáře