Věděli jste, že problém můžete ,,rozpustit“ aniž by jste se v terapeutickém dialogu orientovali právě na něj? Lze zaměřit pozornost na pozitivní zdroje tady a teď a byť minimální změny k lepšímu, které jste v životě udělali, ale neuvědomujete si je pro jejich zdánlivou bezvýznamnost v běhu času. Ve společném dialogu je s terapeutem odkrýváte pomocí užitečných zvídavých otázek. Svými odpověďmi na ně si v podstatě naleznete řešení sami. Terapeut vám jej nepodsouvá, neinterpretuje vaše odpovědi a nestaví se do role experta na váš život. Ale vnímá, co se nyní mezi vámi děje, respektuje o čem chcete hovořit a snaží se všemu porozumět s vámi, pochopit, co se děje, kam směřujete. Nemusíte chodit do minulost, bolestivých traumat. Negativní emoce se v systemické terapii dokáží rozumovým zpracováním situace, změnou jejího vnímání, zvědoměním souvislostí a vykonstruováním nového pojetí příběhu rozpustit.
Vhodně položená otázka vám otevře v mysli obzory, které by bez ní zůstaly neobjeveny. Terapeut vás vede doposud nepoznanými zákoutími vaší duševní krajiny.
Předpokladem dobrých výsledků je vaše vůle jít do toho a dovednost terapeuta používat takové vhodné otázky, které otevírají obzory našeho vnímání reality, naší duševní krajiny. Terapeut je vaším partnerem na cestě k řešení zvolené zakázky a na místo mapy se doptává, zjišťuje společně s vámi situaci tady a teď.
Terapeut se v systemické terapii neohlíží do minulosti, neřeší traumata z dětství. Jeho pozornost je věnována více do současnosti, ale pokud máte pocit, že je to nutné, vydáte se společně i do minulosti, kde hledáte opět zdroje, které vám pomohly situaci zvládnout. Podněcuje vaši schopnost odhalit vlastní zdroje a důvody k pozitivním změnám. Zvídavé konstruktivní otázky nehledají viníky, ale vedou vás k novému způsobu uvažování nad skutečností. Postavíte si ji zkrátka jinak. Nahlédnete na problém z jiného úhlu. Tak se otevírají nové obzory, nápady, slábnou tíživé pocity. V rodinné a párové terapii si všímáme souvislostí a otázky vedou k vyladění vzájemného vnímání, empatie, komunikace a nalezených společných témat i významů na společné cestě.
V systemické terapii vcházíte do rovnocenného vztahu dvou partnerů, kteří se společně setkávají nad tématy, které přinesete. Terapeut se snaží porozumět, je zvídavý. Jak to vlastně máte, myslíte a v čem vnímáte drobné posuny. A co vedlo k tomu, že vnímáte situaci méně tíživě. Zda by nešlo něco nějak posunout, udělat trochu jinak. Svými otázkami vás podněcuje k novým způsobům uvažování a pomáhá si některé věci ujasnit, uvědomit, nahlédnout na nové souvislosti a to díky odpovědím na jeho zvídavé otázky ve vzájemném dialogu tady a teď. Tak Vám pomůže se:
Do párové terapie přicházejí partneři, jejichž problémy ve vztahu převažují nad individuálními obtížemi každého z nich. V terapii jsou přítomni oba partneři. Terapeut pracuje s párem jako s celkem. Oba přicházejí s vůlí na vztahu pracovat. Terapeut je nestranný a pomáhá klientům zpracovat konflikty tady a teď a najít pro příště společnou řeč. Cílem terapie je najít nejvhodnější řešení pro oba zároveň.
Pomáhá rodině, jako uzavřenému celku, překonat obtíže, nastolit opět rovnováhu v rodinném systému. Nehledáme viníka, všímáme si vzájemných interakcích jednotlivých členů. vztah dvou ovlivňuje třetího. v rodinné terapii si můžete řešit:
V systemické terapii máte možnost využít reflektující tým, přítomnosti dalších 2-4 terapeutů. Během terapie je využit, ve chvílích, kdy máme pocit, že se nehýbeme z místa, a nebo že bychom potřebovali vzájemnou práci oživit dalšími nápady a pohledy na věc. Přítomnost reflektujícího týmu je pouze s vaším souhlasem. Cena konzultace se přítomností týmu nemění.